10 Temmuz 2018 Salı günü başlayan programda İlçemizde bulunan Şehit Kabirleri ziyaret edildi. Daha sonra Dursunbey Çarşı Camii’ nde Kur’ an-ı Kerim Tilaveti gerçekleştirildi. Namaz sonrası ikramlarda bulunuldu
15 Temmuz darbe girişiminin ikinci yıl dönümü dolayısı ile 15 Temmuz Pazar günü İlçe Belediyesi önünde fotoğraf sergisi ve akabinde Çarşı Camii’ nde gerçekleştirilen  Mevlid-i Şerif programından sonra tüm Türkiye'de gerçekleşen demokrasi yürüyüşü İlçemizde de yoğun katılım ile gerçekleşti.
                "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" dolayısıyla 15 Temmuz 2018 Pazar günü saat 21:00 itibariyle, Dursunbey Kaymakam Vekili Murat ATICI, Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan BAHÇAVAN, kamu kurum kuruluş Müdür ve Amirleri ve kent meydanında toplanan binlerce kişi İstanbul’da 15 Temmuz gecesinde gazi olan Üzeyir Cihan, Vahide Şefkatoğlu, Halil İbrahim Sağlık, Sadık Beder’de  mehteran eşliğinde  korteje eşlik etti.
Belediye önüne gelen Kortej ellerinde bayraklarla binlerce kişi tarafından karşılandı. Kur’an-ı Kerim Tilavetinin okunmasından sonra Demokrasi Nöbeti saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti. İlçemiz Kaymakam Vekili Murat ATICI günün anlam ve önemi ile ilgili bir konuşma yaptı.
Belediye Başkanı Ramazan BAHÇAVAN günün anlam ve önemi ile ilgili bir konuşma yaptı ve İstanbul’da 15 Temmuz gecesi gazi olan Üzeyir Cihan, Vahide Şefkatoğlu, Halil İbrahim Sağlık, Sadık Beder’de  sahneye gelerek o gece yaşadıklarını anlattılar.
16 Temmuz Pazar gecesi saat 00:13’ te tüm Türkiye’de olduğu gibi Dursunbey’de de tüm minarelerden eş zamanlı olarak salalar okundu. Daha sonra Dursunbey Müftülüğü görevlileri Kur’an-ı Kerim tilaveti, kaside, ilahi, aşr-ı şerif ve mevlid programı gerçekleştirildi.